Paryż

Stolica Francji przyciąga corocznie miliony turystów z całego świata. Paryż to romantyczne miasto, które trzeba choć raz w życiu odwiedzić. Można się wybrać tam z ukochaną osobą na weekend lub na dłuższy pobyt. Co trzeba zobaczyć w Paryżu i jakie dania kuchni francuskiej warto spróbować?

Paryż

Czym się poruszać po Paryżu?

Po stolicy Francji najlepiej jest poruszać się komunikacją miejską. Dzięki temu można uniknąć korków i wielogodzinnego szukania miejsca parkingowego. Dobrym pomysłem jest kupno biletu, który pozwoli jeździć po Paryżu wszystkimi środkami komunikacji bez dodatkowych opłat. Jest to najszybsza i najkorzystniejsza forma transportu. Wszystko działa sprawnie i całe miasto jest doskonale skomunikowane. Można dotrzeć bez żadnego problemu w najdalsze zakamarki Paryża.

Zobacz także: Co warto zobaczyć we Francji.

Najważniejsza atrakcja – wieża Eiffla

Symbolem stolicy Francji jest oczywiście wieża Eiffla. Znana jest nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Pojawia się na pocztówkach i zdjęciach tak często, że wielu uznało ją za najczęściej fotografowany obiekt na świecie. Na trzech wysokościach są punkty widokowe, z których można zobaczyć całą okolicę. Najwyższy z nich znajduje się na wysokości aż 276 metrów.

Zwiedzanie Łuku Triumfalnego i Luwru

Obok Wieży Eiffla drugą najbardziej rozpoznawalną budowlą Paryża jest Łuk Triumfalny. Budowa o wysokości 49 metrów i 45 metrach szerokości została wzniesiona na rozkaz Napoleona. Na pewno warto kupić wcześniej bilety, aby nie stać w dużych kolejkach. Zwiedzając Łuk Triumfalny, jest się na najbardziej reprezentacyjnej ulicy stolicy Francji. Pola Elizejskie liczą około dwóch kilometrów, a na tym obszarze znajdują się kawiarenki, kina, teatry i luksusowe sklepy. Niedaleko jest także Pałac Elizejski z ogrodem. Nie można także pominąć Luwru, najczęściej odwiedzanego muzeum świata. Wśród bogatej kolekcji można podziwiać dzieła Leonarda da Vinci czy Wenus z Milo. Muzeum jest podzielone na działy, dzięki czemu zwiedzane jest łatwiejsze. Na pewno warto odwiedzić plac, na którym znajduje się muzeum. Nocą piramida Luwru prezentuje się najlepiej i warto się tam wybrać z ukochaną osobą.

Katedra Notre-Dame i Pałac Luksemburski

Sercem Paryża jest Katedra Notre-Dame, w której niestety w 2019 roku wybuch pożar. Zdjęcia na żywo z tego wydarzenia były relacjonowane przez telewizje z całego świata. Oczywiście jest ona obecnie odbudowywana, a zwiedzać można ją wirtualnie. Katedra charakteryzuje się piękną gotycką architekturą. W tym miejscu koronowany był Napoleon, a także odbywały się ceremonie pogrzebowe francuskich prezydentów. Dobrze jest także zwiedzić obecną siedzibę senatu, czyli Pałac Luksemburski. W ogrodach znajdują się drzewa, krzewy, liczne rzeźby i fontanny.

Muzeum Pompidou

Miłośnicy sztuki współczesnej na pewno powinni udać się do Muzeum Pompidou. Dla tych, którzy nie chcą oglądać eksponatów, polecane jest obejrzenie budynku z zewnątrz. Prezentuje się on niezwykle okazale, a na dużą uwagę zasługuje elewacja, której w zasadzie nie ma. Industrialny styl wyróżnia muzeum spośród innych budynków. Znajduje się blisko Luwru. Można z niego podziwiać panoramę Paryża, a bilety najlepiej zarezerwować wcześniej przez internet.

Wzgórza Montmartre

Dzielnica i wzgórza Montmartre to historyczny punkt, który warto z pewnością zobaczyć. Do 1860 było to osobne miasteczko najbardziej znane z młynów. Znajduje się tutaj także znane wszystkim Moulin Rouge, ale głównym punktem są Bazylika Sacre-Coeur i Plac Pigalle. Wspomniane Moulin Rouge to dzielnica znana z wielu filmów i wydarzeń historycznych. Najlepiej budynek prezentuje się wieczorem i wówczas warto się tam udać. Cena biletu za spektakl jest dość wygórowana, ale miłośnicy takiej rozrywki nie mogą ominąć występu.

Plac Artystów w Paryżu

Plac du Tetre znajduje się także w dzielnicy Montmartre. Na ulicy można spotkać wielu artystów, którzy tworzą swoje dzieła sztuki. Można tutaj namalować swoją karykaturę czy portret. W tym miejscu obrazy tworzył także Pablo Picasso. Jest to miejsce uznawane za kolebkę sztuki modernistycznej. W pobliżu mieści się także Muzeum Salvadora Dali.

Nocowanie w stolicy Francji

Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana i można znaleźć pokój w hotelu pięciogwiazdkowym, a także w pokoju prywatnym. Najlepiej oczywiście poszukać noclegu w pobliżu centrum, choć wówczas ceny będą wyższe, ale zwiedzanie znacznie przyjemniejsze. Dobrze jest skorzystać ze znanych portali podróżniczych, na których znajdują się oferty noclegowe. Jest także wiele prywatnych osób, które oferuje pokój lub mieszkanie na wynajem.

Dania kuchni francuskiej

Będąc w Paryżu, nie wolno zapomnieć o jedzeniu. Kuchnia francuska słynie z paru specjałów, które warto spróbować. Oczywiście ślimaki są najbardziej kojarzone z Francuzami. Może nie wyglądają bardzo apetyczne, ale wielu osobom przypadną do gustu. Oprócz ślimaków jest także zupa cebulowa podawana z grzankami i serem. Kolorowe ciasteczka paryskie makaroniki bezapelacyjnie trzeba spróbować. No i oczywiście należy zjeść bagietkę, która stała się niejako symbolem Francji.