Portugalia na wakacje

Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie warto pojechać na wakacje, to można mu śmiało polecić Portugalię. Będzie to świetna opcja dla osób pragnących podziwiać malownicze krajobrazy, wygrzewać się na słońcu, pływać w ciepłych i lazurowych wodach. Piaszczyste plaże wręcz zachęcają do spacerowania, niemalże na każdym kroku można spotkać rozmaite atrakcje. Kurorty mają wiele do zaoferowania, ale warto też odwiedzić mniej znane miejsca, które robią jeszcze większe wrażenie. W Portugalii nie można się nudzić, urzeka fauna i flora oraz architektura. Już sama stolica robi ogromne wrażenie, a miejsc do zwiedzania jest multum.

Portugalia na wakacje

Portugalia – wprowadzenie

Portugalia to mały kraj położony na Półwyspie Iberyjskim w południowo-zachodniej Europie. Z populacją nieco ponad 10 milionów ludzi, Portugalia jest 51 najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Lizbona, stolica, jest najbardziej wysuniętą na zachód stolicą Europy, a także jednym z najstarszych miast na świecie. Lizbona jest także największym miastem Portugalii, liczącym ponad pół miliona mieszkańców.

Geografia

Portugalia jest ograniczona od północy i wschodu z Hiszpanią, a od południa i zachodu z Oceanem Atlantyckim. Terytorium Portugalii obejmuje powierzchnię 92 212 kilometrów kwadratowych (35 560 ²), co czyni go 116 największym krajem na świecie. Portugalia kontynentalna obejmuje 14% terytorium Portugalii i obejmuje Portugalię kontynentalną oraz wyspy Madery i Azory.

Portugalia ma klimat umiarkowany z łagodnymi zimami i chłodnymi latami. Średnia temperatura w styczniu wynosi 12°C (54°F), aw lipcu 25°C (77°F). Średnia roczna suma opadów wynosi 1370 mm (54 cale).

Ludzie i kultura

Portugalia ma zróżnicowaną kulturę z wpływami z całego świata. Portugalska muzyka, taniec, jedzenie i sztuka zostały ukształtowane przez stulecia wymiany kulturalnej.

Niektóre z najbardziej znanych produktów eksportowych Portugalii to wino, korek, haft, ceramika, szkło i tekstylia. Kraj słynie również z tradycyjnych słodkich wypieków, takich jak Pasteis de Nata i Queijadas de Sintra.

Portugalski jest językiem urzędowym Portugalii, ale istnieją również języki regionalne używane w kraju, takie jak mirandese (używany w Miranda do Douro) i Galego (używany w Galicji).

Wyspy poza kontynentalną częścią Portugalii

Oprócz kontynentalnej Portugalii istnieją dwie grupy wysp położone u wybrzeży: Azory i Madera.

Azory to archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych położonych na Północnym Oceanie Atlantyckim, około 1500 kilometrów (930 mil) od Lizbony. Azory słyną z zielonych krajobrazów, baśniowych plaż, ciekawej historii i przyjaznych mieszkańców.

Madera jest archipelagiem dwóch zamieszkałych wysp – Madery i Porto Santo – oraz dwóch niezamieszkanych wysp – Desertas i Selvagens – położonych na południowy zachód od Lizbony na Północnym Oceanie Atlantyckim. Na Maderze znajduje się lotnisko Madeira – jeden z najdłuższych pasów startowych w Europie – a wyspa Porto Santo słynie z 9-kilometrowej plaży.

Co zobaczyć w Portugalii?

Swoją przygodę w Portugalii warto zacząć od Lizbony, czyli od stolicy tego pięknego kraju. Jest ona jednym z najładniejszych miast europejskich. Będzie świetną opcją dla miłośników sztuki. Słynie ona z najlepszych muzeów, które skrywają mnóstwo cennych kolekcji na światowym poziomie. Nie brakuje oczywiście zabytków, które spotyka się niemalże wszędzie. Wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spore wrażenie robi także lizbońskie oceanarium. Lizbona jest bardzo kolorowa, niezwykle atrakcyjne turystycznie i bezpieczna. Ciekawą opcją będzie także odwiedzenia miasta Porto, zachowało się w nim wiele barokowej architektury, to samo dotyczy neoklasycyzm.

Lizbona

Duże wrażenie robi dwupoziomowy most wykonany z żelaza. Warto zdecydować się na rejs statkiem, co pozwoli na spokojne podziwianie pięknych widoków, niesamowitych plantacji herbaty. Wspaniałą opcją będzie również Madera, czyli wysepka, którą przyrównuje się do Hawajów. Jeśli komuś zależy na zobaczeniu pięknych krajobrazów, to powinien odwiedzić to niezwykłe miejsce. Przez lata udało się zachować jego dziewicze piękno, łagodny klimat również sprzyja spędzaniu wakacji na Maderze. Jest to wyspa, więc można się na nią dostać samolotem, statkiem lub promem. Krystalicznie czysta woda robi wrażenie, podobnie jak kolorowe ogrody, liczne rezerwaty przyrody, naturalne baseny skalne.

Jakie atrakcje ma do zaoferowania Portugalia?

Świetnym pomysłem na wakacje będzie Lagos, czyli bardzo popularne miasto wypoczynkowe w Portugalii. Malownicze plaże wyglądają bardzo efektownie, przebywanie na nich to czysta przyjemność. Ogromne wrażenie robią też naturalne formacje skalne, klify, jaskinie, groty. Warto odwiedzić także miasto Sintra na wybrzeżu i lizbońskim. Zielone wzgórza gwarantują niesamowite widoki. Będzie to świetne miejsce dla miłośników historii. Można podziwiać monumentalne budowle w postaci przepięknych willi, królewskich rezydencji, pałaców i zamków. Wzgórza Sinatry będą także idealną opcją dla osób lubiących się wspinać, czyli aktywnie wypoczywać. Po drodze nie zabraknie ciekawych atrakcji. Starożytne ruiny robią wrażenie nawet po upłynięciu setek lat.

Lagos Portugalia
Lagos Portugalia

Portugalia na wakacje – dlaczego warto

W Portugalii znajduje się naturalny park, w którym można podziwiać dziką przyrodę. Jeśli ktoś lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, w ruchu, z dala od zgiełku miasta, to warto wybrać się na wybrzeże z licznymi zatoczkami. Jest to świetne miejsce do nurkowania, pływania i snorkelingu. Nie można zapomnieć również o miejscowości Evora, która jest niewielka, ale skrywa mnóstwo atrakcji. Zachowały się nawet rzymskie mury, gotyckie budowle, kaplica przyozdobiona ludzkimi kośćmi. Miłośnikom tajemniczych miejsc można polecić Azory, czyli archipelag znajdujący się na Atlantyku, na który składa się aż 9 wyspy pochodzenia wulkanicznego. Można liczyć na przepiękne widoki. Tworzą je przede wszystkim dziewicza przyroda, tropikalna fauna i flora.

Portugalia na wakacje – to świetny pomysł na spędzenie walonego czasu. To mały kraj, który ma wiele do zaoferowania odwiedzającym – od wspaniałego wybrzeża, przez pyszne jedzenie, po bogatą kulturę. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię zwiedzanie kontynentalnej części Portugalii, czy jej wyspiarskich terytoriów, na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. Więc na co czekasz? Zacznij planować swoją podróż już dziś!