Santorini

Grecka wyspa Santorini nie bez powodu jest popularnym kierunkiem turystycznym. Z niesamowitymi klifami, oszałamiającymi zachodami słońca i pięknymi plażami nic dziwnego, że Santorini jest jedną z najpopularniejszych wysp w Grecji. Jeśli planujesz wycieczkę na Santorini, koniecznie dodaj do swojej listy te 10 atrakcji!

Santorini

Fira 

Fira jest stolicą Santorini i znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto jest zbudowane na krawędzi klifu z widokiem na kalderę, więc można podziwiać niesamowite widoki! Pamiętaj, aby wędrować po wąskich uliczkach i sprawdzać sklepy i restauracje. I nie zapomnij przejechać się kolejką linową, aby zobaczyć jeszcze bardziej zapierające dech w piersiach widoki!

Oia 

Oia to mała wioska położona na północnym krańcu Santorini. Znana jest z tradycyjnej architektury i wspaniałych widoków na zachód słońca. Wędruj krętymi uliczkami, zwiedzaj sklepy i galerie oraz delektuj się posiłkiem z widokiem na jedną z wielu restauracji. I upewnij się, że zostaniesz do zachodu słońca, aby zobaczyć, jak niebo zmienia piękny odcień pomarańczy, gdy słońce zachodzi za horyzontem!

Oia na Santorini
Oia na Santorini

Stanowisko archeologiczne Akrotiri 

Akrotiri to starożytne miasto, które zostało zniszczone przez erupcję wulkanu w XVII wieku p.n.e. Miejsce zostało odkopane i możesz teraz eksplorować ruiny domów, świątyń i miejsc publicznych. Na miejscu znajduje się również muzeum z artefaktami z wykopalisk. Stanowisko jest czynne codziennie od 8:00 do 20:00.

Czerwona Plaża

Czerwona Plaża bierze swoją nazwę od otaczających ją skał z czerwonej lawy. Jest to jedna z najpopularniejszych plaż na Santorini i może być dość zatłoczona w szczycie sezonu. Ale zdecydowanie warto ją odwiedzić ze względu na wyjątkowy krajobraz i wspaniałe widoki! 

Czarna Plaża

Czarna Plaża bierze swoją nazwę od czarnego piasku, który ją pokrywa. Znajduje się na południowej stronie Santorini i jest mniej zatłoczona niż Red Beach. To także świetne miejsce do pływania, opalania i podziwiania niesamowitych widoków! Plaża czynna jest codziennie od wschodu do zachodu słońca.

czarna plaża Santorini
czarna plaża na Santorini

Therasia 

Therasia to mała wyspa położona tuż przy wybrzeżu Santorini. Znana jest ze źródeł termalnych, o których mówi się, że mają właściwości lecznicze. Możesz dotrzeć do Therasii, wybierając się na wycieczkę łodzią z dowolnego z większych miast na Santorini. Gdy już tam będziesz, koniecznie zanurz się w jednym ze źródeł lub weź kąpiel błotną! Wycieczki zazwyczaj trwają około 3 godzin i rozpoczynają się o godzinie 9:00 lub 13:00.

Gorące źródła

Gorące źródła znajdują się w dwóch różnych miejscach na Santorini: Palia Kameni (stary wulkan) i Nea Kameni (nowy wulkan). Mówi się, że te źródła mają właściwości lecznicze i są popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów! Możesz dotrzeć do obu wysp, wybierając się na wycieczkę łodzią z dowolnego z większych miast na Santorini.

wyspa Santorini
wyspa Santorini

Thirassia

Thirassia to kolejna mała wyspa położona u wybrzeży Santorini.. Znana jest z tradycyjnej architektury, wspaniałych widoków i pysznego jedzenia! Możesz dotrzeć do Thirassia, wybierając się na wycieczkę łodzią z dowolnej miejscowości – Firy lub Oia. Gdy już tam dotrzesz, koniecznie przespaceruj się po ulicach, zwiedzaj sklepy i spróbuj niektórych lokalnych specjałów.

Megalochori

Megalochori to jedna z kilku tradycyjnych wiosek położonych w głębi lądu od Firy. Znana jest z malowniczej architektury, przyjaznych mieszkańców i doskonałego wina! Poświęć trochę czasu na wędrówkę po Megalochori i zwiedzanie jej uroczych uliczek, odwiedź jedną z wielu winnic i spróbuj pysznego lokalnego jedzenia.

Starożytna Thera

Starożytna Thera to stanowisko archeologiczne znajdujące się na górze Mesa Vouno. Na miejscu znajdują się ruiny z kilku różnych okresów, w tym z czasów hellenistycznych, rzymskich, bizantyjskich, weneckich, osmańskich i nowszych. Znajduje się tam również muzeum na miejscu z artefaktami z każdego okresu. Miejsce jest czynne codziennie od 8:00 do 15:00.

Stanowisko archeologiczne Thera na Santorini
Stanowisko archeologiczne Thera na Santorini

Niezależnie od tego, czy szukasz zapierających dech w piersiach widoków, stanowisk archeologicznych, tradycyjnych wiosek, czy po prostu miejsca na relaks na pięknej plaży, na Santorini każdy znajdzie coś dla siebie! Więc na co czekasz? Zacznij planować swoją podróż już dziś!