narty w polsce

Zbliżająca się zima to okres, w którym wiele osób zaczyna już powoli planować swoje zimowe wakacje i ferie z dziećmi. Jak można się bez trudu domyślić, zdecydowanie najwięcej osób wybiera góry, aby pojeździć na nartach lub snowboardzie. Często jednak początkujący, lecz także nieco już bardziej zaawansowani narciarze nie wiedzą, gdzie konkretnie pojechać. Warto więc poznać kilka najpopularniejszych i zdecydowanie najlepszych propozycji, gdzie można w Polsce pojeździć na nartach.

Gdzie na narty w Polsce

Co oznaczają kolory tras narciarskich?

Zanim jednak przejdzie się do tego, gdzie najlepiej pojechać na narty i czym się konkretne trasy charakteryzują, warto dowiedzieć się, jak odszyfrować kolory tras. Jak się bowiem okazuje, nie tylko początkujący, lecz również i ci bardziej doświadczeni narciarze często nie mają pojęcia, co dokładnie oznaczają kolory, którymi trasy są oznaczone.
Jak można się z łatwością domyślić, kolory, które widoczne są przy oznaczeniach tras, odpowiadają za stopień ich trudności. Jest to więc niezwykle ważna informacja dla każdego narciarza. Najłatwiejszą przeznaczoną dla amatorów trasą jest ta o kolorze zielonym. Nieco trudniejszą trasą jest niebieska, natomiast trasa trudna oznaczona jest barwą czerwoną. Ostatnim występującym kolorem jest czarny. W tym wypadku są to trasy bardzo trudne, które przeznaczone są jedynie dla naprawdę doświadczonych narciarzy.

Narciarstwo

Białka Tatrzańska

Jakie jest zatem zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane przez narciarzy miejsce? Nie da się ukryć, że bardzo popularnym ośrodkiem jest ten, który mieści się w Białce Tatrzańskiej. Składa się on z trzech stacji o nazwie Bania, Kaniówka oraz Kotelnica. Na miejscu dostępny jest oczywiście wyciąg krzesełkowy. Ogromną zaletą tego miejsca jest fakt, że obecny jest tu jeden z najnowocześniejszych systemów do naśnieżania. Dzięki temu turyści i miłośnicy jazdy na nartach nie muszą się obawiać złych lub wręcz uniemożliwiających jazdę warunków.
Dla kogo Białka Tatrzańska będzie dobrym wyborem? Miejscem tym powinni zainteresować się przede wszystkim początkujący oraz średnio zaawansowani narciarze, ponieważ większość tras oznaczona jest kolorem niebieskim lub zielonym. Co więcej, na miejscu obecna jest świetna szkółka, a także doskonale wyposażona wypożyczalnia sprzętu.

Czarna Góra

Kolejnym bardzo często polecanym ośrodkiem narciarskim jest Czarna Góra, który położony jest przy Śnieżniku. Bardzo ciekawą atrakcją tego miejsca jest jedna z najszybszych kolejek linowych o nazwie Luxtorpeda.
Dla kogo adresowane jest to miejsce? Przede wszystkim polecane jest ono snowboardzistom, którzy z uwagi na nieco bardziej wymagające trasy, będą mogli cieszyć się przyjemną jazdą. Jeśli chodzi o narciarzy, to Czarna Góra zalecana jest nieco bardziej doświadczonym osobom. Większość obecnych tu tras ma kolor czerwony, więc mogą być nieco za trudne dla zupełnych amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami.

Stoki narciarskie w Polsce

Szczyrk

Jeśli ktoś szuka dobrego miejsca, żeby pojeździć na nartach, to z całą pewnością słyszał o trasach narciarskich w Szczyrku. Od wielu lat narciarze narzekali na dość przestarzałą infrastrukturę, która odbierała nieco przyjemności z jazdy. Obecnie jednak po przeprowadzeniu gruntowych remontów, wszystko charakteryzuje się najwyższą jakością i komfortem użytkowania.
Na turystów na miejscu czeka aż 6 wyciągów orczykowych oraz 2 wyciągi krzesełkowe. Co ciekawe, narciarze mogą korzystać także ze specjalnych gondol oraz kolei krzesełkowej. Na miejscu dostępne są oczywiście liczne punkty gastronomiczne, bardzo duży parking, a także szkółka narciarka i wypożyczalnia sprzętu. Dosłownie wszystko, co może być potrzebne do wygodnego i przyjemnego jeżdżenia.
Jak natomiast prezentują się trasy? Co prawda nie ma tu tras zielonych, czyli dla zupełnych amatorów, lecz ogromna część stanowią trasy niebieskie, na których początkujący doskonale się odnajdą. Dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy dostępne są trasy w kolorze czerwonym, a nawet część w czarnym. Dzięki temu praktycznie każdy znajduje w szczyrku coś dla siebie.

Zieleniec

Bardzo ciekawym miejscem dla narciarzy szukających dobrych stoków w Polsce jest Zieleniec, który mieści się w Górach Orlickich, a konkretniej mówiąc w miejscowości Duszniki-Zdrój. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że jest to największy tego typu ośrodek w niezwykle atrakcyjnej wizualnie Dolinie Kłodzkiej. Ogromną zaletą tego miejsca jest fakt, że praktycznie wszystkie dostępne tu trasy są w pełni oświetlone, więc można na nich jeździć właściwie przez całą dobę. Dodatkowo na miejscu dostępnych jest aż 30 wyciągów różnego rodzaju, więc komunikacja jest naprawdę sprawna i przyjemna.
Jak natomiast prezentują się trasy dostępne w Zieleńcu? Przede wszystkim są one oznaczone kolorem niebieskim, czyli dla amatorów, lecz z umiarkowanym poziomem doświadczenia. Dla tych bardziej obeznanych z jazdą na nartach turystów dostępne są również trasy czerwone, a nawet niewielka ilość najtrudniejszych tras czarnych. Łączna ilość dostępnych tras to 42, a ich długość to ponad 21 kilometrów. Najdłuższa z tras liczy sobie niecałe 3 kilometry.

Gdzie na snowboard?

Szklarska Poręba

Nie da się ukryć, że ogromna część turystów bez zastanowienia wybierze jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w kraju, czyli ten zlokalizowany w Szklarskiej Porębie. Jest to z całą pewnością jeden z najlepszych ośrodków w całych Karkonoszach. Wiedzieć jednak trzeba, że jest on przeznaczony dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy, dla których może być prawdziwym rajem. Aż 57% dostępnych tu tras ma kolor czerwony, natomiast 19% to trasy czarne. Jest to więc zdecydowanie najtrudniejszy ośrodek ze wszystkich wcześniej omawianych. Rzecz jasna na miejscu są trasy również nieco łagodniejsze, lecz stanowią one zaledwie 24% ogółu.
Z jakiego powodu warto odwiedzić to miejsce? Jeśli chce się pojeździć po naprawdę wymagających, a przede wszystkim pięknych i bardzo malowniczych trasach, to prawdopodobnie nie ma lepszego do tego celu miejsca w całym kraju. Nic więc dziwnego, że Szklarska Poręba jest dla każdego miłośnika nart bardzo ważnym punktem na mapie.