Stambuł

Turyści, którzy wybierają się do Turcji, nie mogą nie zobaczyć jednego z najciekawszych i najpiękniejszych miast świata. Stambuł zachwyca położeniem i zabytkami, ale także gościnnością i wspaniałą kuchnią. Przedstawiamy najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Stambule.

Stambuł – miasto niezwykle położone

Istambuł

Turcja ma wiele pięknych, turystycznych miejsc. Jednak kto nie odwiedził Stambułu, nie może mówić, że zna Turcję. Zarówno historia, jak i położenie tego miasta są niezwykłe. Jako jedyne na świecie leży na dwóch kontynentach, europejskim i azjatyckim, które są w tym miejscu przedzielone Cieśniną Bosfor.
Jego historia jako miasta zaczyna się już w VI w. p.n.e., kiedy starożytni Grecy założyli tu Bizancjum. Potem przejęli je Rzymianie, którzy już jako chrześcijańskie państwo zmienili w IV w. n.e. nazwę na Konstantynopol.
Zdobycie Konstantynopola w 1453 r. przez Turków jest często uważane za datę końca średniowiecza. Od tej chwili miasto nazywa się Stambuł (Istambuł).

Meczet w Istambule

Nie tylko meczety

Tak długa historia miasta sprawia, że na każdym kroku nowoczesność przenika się z przeszłością. Wszędzie można natknąć się na cenne zabytki z różnych epok. Jest jednak kilka miejsc, które trzeba obowiązkowo zobaczyć.
Najbardziej znana jest Hagia Sophia. Ten liczący sobie ponad 1,5 tys. lat zabytek powstał jako największy na świecie kościół. Po przejęciu przez muzułmanów został zamieniony w meczet. Dobudowano m.in. smukłe wieżyczki zwane minaretami. Gdy powstało nowoczesne państwo tureckie, Hagia Sophia została przekształcona w muzeum. Jednak niedawno ponownie przemieniono ją w meczet.
Sama budowla robi niesamowite wrażenie. Jest ogromna, a jednocześnie wyjątkowo piękna. Można w niej podziwiać oryginalne rozwiązania architektoniczne oraz wspaniałe mozaiki z czasów bizantyjskich.
Z daleka widać też olbrzymi Błękitny Meczet, zbudowany na wzór kościoła Hagia Sophia. Swoją nazwę zawdzięcza fajansowym płytkom z niebieskimi motywami roślinnymi, które dekorują wnętrze świątyni.
Niedaleko znajduje się kolejny meczet, który warto zobaczyć. Tym razem jest to zbudowany w XVI w. Meczet Sulejmana. Ujmująca architektura i wspaniała akustyka wnętrza zachwycą każdego. Przy meczenie jest też mauzoleum, w którym znajdują się szczątki Sulejmana Wspaniałego, który wybudował ten meczet.

Bazar w Stambule

Bazary, których nie można nie odwiedzić

Krążąc po ruchliwych uliczkach w pobliżu Hagia Sophia i meczetów, nie można nie odwiedzić licznych bazarów. Szczególne znaczenie ma Wielki Bazar, zwany też Krytym Bazarem. W tym miejscu handel trwa nieprzerwanie od czasów, gdy Stambuł nazywał się Bizancjum. Handlowano tu nie tylko wyrobami jubilerskimi, ale i niewolnikami. Dziś można tu nabyć liczne pamiątki, przyprawy, dywany, biżuterię i mnóstwo innych rzeczy. Warto się targować.
W odległości dosłownie kilometra położona jest kolejna atrakcja dla miłośników zakupów. To Bazar Egipski, który ma równie długą historię. Nazwa pochodzi z czasów, gdy handlowano tu przyprawami i zbożem przywiezionymi z Egiptu. Budynek, w którym się mieści pochodzi z XVII w., jest tu zawsze tłoczno i gwarnie. Warto popróbować miejscowych słodyczy oraz kupić przyprawy.
To oczywiście nie jedyne bazary w mieście. Właściwie na każdym kroku można spotkać mniejsze lub większe targowiska. Ale handel kwitnie nie tylko na bazarach. Liczne sklepy i sprzedawcy zachęcają do kupna potrzebnych, a częściej niepotrzebnych rzeczy.
Koniecznie trzeba spróbować także tureckiej kuchni, którą smakosze bardzo doceniają. To nie tylko dania z baraniny, ale także mnóstwo ciekawie przyrządzonych warzyw i owoców. Łasuchy w tureckich cukierniach poczują się jak w raju, a wielbiciele kawy mogą się delektować znakomicie przyrządzoną małą czarną.

Zwiedzanie Stambułu

Wędrując po Stambule

W pobliżu Egipskiego Bazaru znajduje się Most Galata. Łączy on brzegi Zatoki Złoty Róg. Dzięki swojej budowie i ruchomym skrzydłom most umożliwia swobodne pływanie statków.
Niedaleko mostu znajduje się relikt średniowiecznych murów obronnych, czyli Wieża Galata. Dziś mieści się w niej punkt widokowy i restauracja, ale przed wiekami było tu też więzienie. Ze względu na sporą wysokość (63 m) przez lata obserwowano z niej, czy nie ma pożarów w mieście.
Z Wieży Galata można spacerem udać się na słynny Most Bosforski. Po drodze, na niewielkiej wysepce na morzu, ukaże się Wieża Leandra. Dla starożytnych Greków była to strażnica morska. Od XII wieku służyła jako latarnia morska. Dziś jest tu stacja kontroli ruchu oraz kawiarnia i restauracja.
Niedaleko mostu można zobaczyć kolejny interesujący meczet Ortaköy. Zbudowano go w stylu neobarokowym. Zachwyca pastelową kolorystyką. Po drodze można podziwiać ciekawe pałacyki i inne piękne budynki.
Zwieńczeniem spaceru jest Most Bosforski. Oddany do użytku w 1973 r., łączy Europę z Azją. Ten drogowy most ma 1560 m długości, a najdłuższe przęsło ma aż 1074 m. Niestety, obecnie nie można przejść pieszo po moście. Jest on przeznaczony wyłącznie dla ruchu samochodowego.
Jednak mimo, że nie można pospacerować po moście, koniecznie warto tu przyjść. Widoki są niesamowite. Znawcy twierdzą, że most wygląda wyjątkowo pięknie nocą, gdy jest oświetlony licznymi światłami.