astypalea

Znudziły cię popularne kurorty? Szukasz ciszy i spokoju, a jednocześnie słońca i pięknych miejsc do kąpieli? Wybierz Astypaleę, górzystą wyspę na Morzu Egejskim. To miejsce, które naprawdę zaskakuje. Dlaczego?

Wyspa w kształcie motyla

Astypalea to niewielka wysepka w Archipelagu Dodekanez. Wyróżnia ją oryginalny kształt – z góry wygląda jak motyl. Ma tylko niecałe 100 km² i tylko około 1300 mieszkańców. Warto na nią przyjechać, bo turystów jest tam wciąż niewielu.
Mieszkańcy, oprócz obsługi turystów, zajmują się rybołówstwem i rolnictwem. Dzięki temu spróbujesz tu wybornych owoców morza, ale także wspaniałych dań z koźliny, warzyw i owoców.
Niejako znakiem rozpoznawczym wyspy są niesamowite miody o bursztynowej barwie i wspaniałym aromacie m.in. dzikiego tymianku, oraz przepyszne sery w wielu wersjach.

Od wędrówek po nurkowanie

Mimo, że wyspa jest naprawdę nieduża, oferuje całkiem sporo. Tradycyjne biało – niebieskie budynki, białe wiatraki o czerwonych dachach, średniowieczna, imponująca warownia, którą zbudowali Wenecjanie zachwycą każdego. Zobacz też piękne, zabytkowe kościoły i wspaniały klasztor z bajkowym ogrodem oraz zabytki starożytności w muzeum archeologicznym.
Na wyspie znajdziesz piękne plaże z miejscami do pływania i nurkowania. Ale możesz też spacerować po licznych dróżkach i ścieżkach, często bardzo wiekowych. Po drodze zawsze zobaczysz coś ciekawego – starą kapliczkę, niewielką osadę czy kolejną uroczą plażę.

snurkowanie

Bez papierosowego dymka

Wyspa jest interesująca z dwóch jeszcze powodów. Po pierwsze od kilku lat na wyspie nie można używać tytoniu. Palenie jest po prostu zabronione. Mieszkańcy chcą upowszechniać kulturę wolną od dymu tytoniowego. Informują o tym liczne tablice, umieszczone w publicznych miejscach. Jeśli jesteś osobą palącą, to zostaniesz poinformowany o zdrowszych zamiennikach. Możesz też dostać wsparcie przy rzucaniu palenia.
Drugi powód to realizacja ciekawego projektu, który ma przekształcić Astypaleę w wyspę ekologiczną. Źródła energii mają być wyłącznie odnawialne, a pojazdy spalinowe zastąpione elektrycznymi. W rezultacie wyspa ma nie emitować żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

Podróż na wyspę wcale nie jest trudna

Jak dostać się na Astypaleę? Możesz dopłynąć promem lub dolecieć samolotem. Samoloty na wyspę latają z Aten. Lot trwa niecałą godzinę, ale musisz pamiętać, że lotnisko na wyspie jest czynne w miesiącach wiosenno-letnich.
Natomiast bez problemów dostaniesz się na wyspę promem. Podróż z Aten jest o wiele dłuższa, bo trwa około 10 godzin. Jednak niekoniecznie musisz płynąć z Aten. Astypalea ma połączenia promowe z wieloma różnymi miejscowościami i wyspami, np. z Naksos czy Kos.
Z nocowaniem na wyspie też nie będziesz mieć problemu. Spora sieć hoteli i prywatnych kwater o różnym standardzie pozwoli ci wybrać najlepsze rozwiązanie.
Nie musisz się też martwić o jedzenie. Na wyspie jest naprawdę dużo lokali, w których można coś zjeść. Wybieraj te, które oferują lokalne przysmaki. Dzięki temu dowiesz się, jak pyszne jest tu jedzenie.