Teneryfa ciekawostki

Teneryfa to największa z Wysp Kanaryjskich, położona na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Hiszpanii. Jest popularnym miejscem turystycznym, znanym ze wspaniałych krajobrazów, różnorodnej kultury i tętniącego życiem nocnego życia. Oto 10 interesujących faktów na temat tej malowniczej wyspy, których możesz nie znać.

  1. Na Teneryfie znajduje się Teide, najwyższy szczyt Hiszpanii i trzeci co do wielkości wulkan na świecie. Na imponującej wysokości 3718 metrów (12198 stóp) nad poziomem morza można go zobaczyć z niemal każdego punktu na wyspie.
  2. Oprócz uderzającego krajobrazu wulkanicznego, Teneryfa szczyci się również zaskakującą różnorodnością dzikiej przyrody. Obejmuje to gatunki, takie jak żółwie karetta i pustułki, które są sklasyfikowane jako zagrożone lub wrażliwe na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
  3. Oficjalnym językiem używanym na Teneryfie jest hiszpański, ale wielu mieszkańców mówi również po hiszpańsku kanaryjskim, który ma unikalne cechy językowe i wymowę odmienną od dialektów hiszpańskich kontynentalnych.
  4. Pomimo niewielkich rozmiarów (tylko 2034 kilometrów kwadratowych) na Teneryfie znajduje się sześć lotnisk, w tym dwa międzynarodowe, dzięki którym łatwo dostać się do wielu miejsc w Europie i poza nią!
  5. Stolicą Teneryfy jest Santa Cruz de Tenerife, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją spektakularną architekturę i tradycyjne budynki w stylu kanaryjskim sprzed wieków.
  6. Wyspa została po raz pierwszy skolonizowana przez Europejczyków w 1495 r., kiedy została przejęta przez Alonso Fernández de Lugo, który nazwał ją na cześć swojego miejsca urodzenia – Teneryfy w hiszpańskim regionie Galicja – dlatego nazywa się ją dziś „Teneryfą”!
  7. Niewiele osób wie, że Krzysztof Kolumb zatrzymał się na Teneryfie podczas swojej pierwszej podróży do Ameryki w 1492 roku, zanim wyruszył w dalszą podróż w celu odkrycia nowych lądów za oceanem!
  8. Tradycyjna potrawa na wyspie to „papas arrugadas con mojo”, co tłumaczy się jako „marszczone ziemniaki z sosem” – małe gotowane ziemniaki podawane z pikantnym sosem czosnkowym zwanym lokalnie „mojo rojo” lub „mojo verde” w zależności od preferencji ! 
  9. Oprócz tego, że jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Europie, Teneryfa jest także domem dla jednych z najlepszych plaż w Europie! Sama Playa las Americas ma siedem kilometrów (cztery mile) złotego piasku, idealnego do opalania i pływania! 
  10. Jeszcze jedna ciekawostka o Teneryfie – czy wiesz, że na tej małej wyspie odbywa się jeden z największych karnawałów na świecie? Coroczny Carnival de Santa Cruz de Tenerife odbywa się co roku w lutym/marcu i co roku przyciąga tysiące gości! 

Ciekawostki o Teneryfie

Nic dziwnego, że przy tak naturalnym pięknie, różnorodnej kulturze i tętniącym życiem nocnym miliony ludzi przybywają co roku do tego malowniczego raju! Niezależnie od tego, czy szukasz wakacji na plaży, czy wakacji pełnych przygód, na słonecznej Teneryfie każdy znajdzie coś dla siebie! Więc na co czekasz? Zacznij planować swoją podróż już dziś!