cypr

Cypr to bardzo piękna wyspa, która co roku odwiedzana jest przez wielu turystów z całego świata.

Czy warto odwiedzać Cypr?

Cypr to ciekawe miejsce, które warto obrać jako kierunek wakacyjnych wypadów. Osoby lubiące historię dobrze wiedzą, jak ważne jest to miejsce dla kultury Morza Śródziemnego. Jeśli jest się miłośnikiem archeologii, to jest to miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć w ciągu swojego życia. Jak wiadomo, sam przyjazd na wyspę lepiej jest zorganizować z wyprzedzeniem, ponieważ ceny hoteli oraz atrakcji mogą być wyższe, niż się spodziewamy. Każdy, kto nie lubi czysto archeologicznych atrakcji, może liczyć na wiele ciekawych miejsc znanych z pięknych widoków.

Czyste plaże i ciepłe morze to coś, co przyciąga wielu turystów, którzy chcą poczuć się jak w raju. Miasta, wioski, półwyspy to wszystko wpływa na odbiór Cypru wśród osób, które zdecydowały się odwiedzić tę piękną wyspę. Często słyszy się, że Cypr to turecko-greckie sporne terytorium i ludzie boją się tam jeździć. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ ta wyspa jest bardzo bezpieczna i przebywanie na niej nie wiąże się z jakkolwiek dużym ryzykiem.

Warto nadmienić, że Cypr był kontrolowany przez kilka państw. Jest to wyspa podzielona między Turcję, która włada Cyprem Północnym oraz Republikę Cypru. Bardzo istotnym faktem jest to, że na tej pięknej wyspie swoje bazy ma Wielka Brytania. To właśnie dlatego, że wyspa jest podzielona na dwie części, jest ona również przedzielona Zieloną Linią. Warto dowiedzieć się, z czym wiąże się podział wyspy oraz jak przygotować się do przyjazdu na Cypr. Jeśli jest się osobą, która chce zwiedzić całą wyspę, to trzeba być przygotowanym na zakup ubezpieczenia, które będzie również obowiązywało poza Unią Europejską.

Pafos na Cyprze

Wakacje na Cyprze

Mim tego, że Cypr znany jest z pięknych, lecz surowych widoków. Warto dowiedzieć się, które miejsca należy zobaczyć w trakcie wycieczki. Przyroda na Cyprze z uwagi na klimat jest dość uboga, jednakże potrafi zachwycić oko swoją surowością i delikatnością. Jak zwiedzać Cypr? To pytanie zadaje wiele osób, które chcą w spokoju i bez trosk zwiedzić tę piękną wyspę i poznać wszelkie jej tajemnice. Osoby chcące podróżować po wyspie w świetnych warunkach mogą rozważyć wynajęcie samochodu. Wypożyczalnie samochodowe rozsiane są po całej wyspie. Z tego też powodu w każdej chwili możliwe jest wynajęcie wygodnego pojazdu osobowego. Podróż autem po wyspie jest bardzo wygodna, ponieważ w okresie letnim na wyspie jest strasznie gorąco. Auto osobowe z klimatyzacją na pewno załagodzi wysokiej temperatury.

Jeśli jest się osobą, która woli podróżować komunikacją miejską, to niestety czeka na nią smutna wiadomość, ponieważ na Cyprze działa komunikacja miejska, która ma niewiele wspólnego z punktualnością. Lepszym wyborem będą wycieczki rowerowe, które możliwe są dzięki temu, że na wyspie działa wiele firm oferujących wynajem jednośladów w naprawdę niskich cenach.

Co warto zobaczyć na Cyprze?

Odpowiedzi mogłoby być bardzo dużo, jednakże należy skupić się na tych głównych atrakcjach, które uznaje się za symbol tego ciekawego miejsca. Na pierwszym miejscu należy wymienić Skałę Afrodyty, którą znaleźć można na drodze do miejscowości Pafos. Jest to skała, która wystaje z wody i jest to prawdziwy symbol tej historycznej wyspy. Warto ją odwiedzić, ponieważ jest ona znana ludziom od tysięcy i lat.
Co wybitnego jest w tej skale? Według wielu legend wyspa ta wyrosła w miejscu, w którym Afrodyta się narodziła. Jak wiadomo, mitologia grecka bardzo dokładnie opisuje tamte zdarzenia, i można z niej dowiedzieć się jak powstała Afrodyta i wyżej wspomniana skała. Dla turystów nie jest ważna sama skała, ponieważ równie ważne jest to, że przy tej skale jest cudowna plaża. Niestety wyspa ta lepiej wygląda niż, jest wygodna do przebywania, ponieważ jest ona bardzo kamienista.

Cypr Północny

10 najlepszych zabytków na Cyprze

Cypr to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na plaże, zabytki i przyjaznych mieszkańców. Oto 10 najważniejszych zabytków, które warto zobaczyć podczas wizyty na Cyprze.

  1. Grobowce Królewskie – Grobowce Królewskie są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Pafos. Jest to zespół ponad 30 grobowców wykutych w skale, datowanych na IV wiek p.n.e.
  2. Zamek Kolossi – Zamek Kolossi to XIII-wieczny zamek znajdujący się w Limassol. Pierwotnie został zbudowany jako twierdza krzyżowców, a później służył jako siedziba joannitów.
  3. Stanowisko Archeologiczne Kourion – Stanowisko Archeologiczne Kourion znajduje się w Limassol i zawiera pozostałości starożytnego miasta, które zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 365 naszej ery.
  4. Wrak statku Kyrenia – Wrak statku Kyrenia to wrak statku z IV wieku p.n.e., który został odkryty u wybrzeży Kyrenii w 1967 roku.
  5. Park wodny Paphos – Aphrodite Waterpark – to park wodny znajdujący się w Pafos, który oferuje zjeżdżalnie, baseny i inne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych.
  6. Góry Troodos — Góry Troodos znajdują się na środkowym Cyprze i są pełne lasów, wodospadów i szlaków turystycznych.
  7. Skała Gibraltarska – Skała Gibraltarska to wapienny cypel położony w Kyrenii, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i morze.
  8. Zamek Św. Hilariona – Zamek Św. Hilariona to zamek krzyżowców znajdujący się w Kyrenii, który został zbudowany w XII wieku.
  9. Ruiny Salamis – Ruiny Salamis to ruiny starożytnego miasta znajdującego się w Famaguście, które niegdyś było jednym z największych miast na Cyprze.
  10. Opactwo Bellapais – Opactwo Bellapais to gotyckie opactwo położone w Kirenii, które zostało zbudowane w XII wieku przez mnichów augustianów z Anglii.
Ruiny Salamis – Cypr Turecki

Podczas wizyty na Cyprze jest wiele wspaniałych zabytków! Od historycznych zamków i ruin po naturalne piękno, każdy znajdzie coś dla siebie na tym śródziemnomorskim kraju wyspiarskim.

Ważne miejsca na Cyprze

Co odwiedzić na Cyprze? To pytanie zadaje wiele osób, które chcą bawić się podczas wycieczki na wyspę, ale też zwiedzić ciekawe i niepowtarzalne miejsca. Przykładem takiego ciekawego i pięknego miejsca są słynne lokalnie i w Europie jeziora. Jest to jezioro Akrotiri oraz Jezioro Larnaka. Są to miejsca znane z tego, że żerują przy nich piękne ptaki, czyli flamingi. Ptaki te kochają płytką słoną wodę, która znajduje się w jeziorach. Oczywiście zwierzęta te znane są ze swoje cukierkowej barwy. Warto mieć na uwadze to, że zwiedzanie Cypru w okresie letnim lub wiosennym wiąże się z tym, że temperatura będzie bardzo wysoka, toteż należy pić dużo wody oraz unikać miejsc nasłonecznionych, co może być bardzo trudne na takiej wyspie.

Sytuacja polityczna na wyspie nie dotknie turysty, który wie jak się bawić. Osoby chcące poznać wiele miejsc na tej wyspie powinny odwiedzić nie tylko, będącą w Unii Europejskiej, Republikę Cypru, ponieważ również północna część jest bardzo ciekawa i warta odwiedzenia. Każdy, kto lubi spędzać czas nad morską wodą, na pewno pokocha to niepowtarzalne miejsce. Cypr to miejsce, które chętnie wybierane jest przez turystów z całej Europy.