Rzym Pantenon

Rzym to historyczne miasto o bogatej kulturze, która sięga tysięcy lat. W Rzymie jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia, że aż ​​może to być przytłaczające dla odwiedzających po raz pierwszy. Aby pomóc Ci w pełni wykorzystać swoją podróż, przygotowaliśmy listę 10 atrakcji w Rzymie, których nie możesz przegapić.

Rzym

Koloseum

Zbudowane w latach 70-80 Koloseum jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Rzymu. Jest to największy amfiteatr na świecie i może pomieścić do 80 000 osób. Był używany do walk gladiatorów, spektakli publicznych i egzekucji. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu.

Koloseum
Koloseum

Forum Romanum

Forum Romanum było centrum życia publicznego w starożytnym Rzymie. Był używany do celów politycznych, gospodarczych i religijnych. Dziś jest popularnym miejscem turystycznym, gdzie można zobaczyć ruiny starożytnych świątyń i budynków rządowych.

Panteon

Panteon to świątynia poświęcona wszystkim bogom starożytnego Rzymu. Został zbudowany w 125 naszej ery i jest jednym z najlepiej zachowanych rzymskich budynków. Obecnie jest to kościół znany jako Santa Maria ad Martyres.

Watykan

Watykan jest niezależnym państwem-miastem znajdującym się w Rzymie. Jest domem Kościoła katolickiego i rezydencją Papieża. W Watykanie znajdują się jedne z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie, w tym malowidło sufitowe Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła i fresk Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci.

Watykan
Watykan nocą

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest jedną z najsłynniejszych fontann w Rzymie (i prawdopodobnie na świecie). Została zbudowana w 1762 roku i ma ozdobną barokową konstrukcję z posągami Neptuna i innych bogów morza. Legenda głosi, że jeśli wrzucisz monetę do fontanny, zapewnisz sobie powrót do Rzymu.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Św. Piotra to kościół katolicki znajdujący się w Watykanie. Jest uważane za jedno z najświętszych miejsc w chrześcijaństwie, ponieważ uważa się, że jest to miejsce pochówku św. Piotra, jednego z 12 apostołów Jezusa. Bazylika charakteryzuje się piękną renesansową architekturą i dziełami sztuki autorstwa Michała Anioła, Berniniego i innych artystów z tego okresu.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie to zestaw 135 schodów prowadzących do kościoła Trinita dei Monti. Zostały zbudowane w latach 1723-1725 i są popularnym miejscem spotkań turystów i mieszkańców.

Piazza Navona

Piazza Navona to jeden z najbardziej charakterystycznych placów Rzymu, znany z pięknych barokowych fontann i architektury (w tym Fontanny Czterech Rzek Berniniego). Kiedyś był używany jako tor wyścigów konnych w czasach starożytnego Rzymu, ale dziś jest domem dla kawiarni na świeżym powietrzu i restauracji, w których można cieszyć się tradycyjnym włoskim jedzeniem podczas oglądania ludzi.

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła został pierwotnie zbudowany jako mauzoleum cesarza Hadriana, ale później służył jako twierdza w średniowieczu, zanim został przekształcony w pałac papieski w okresie renesansu. Dziś mieści się w nim muzeum z dziełami sztuki z każdej epoki, a także wspaniałe widoki na Rzym z jego tarasów.

Wzgórze Kapitolińskie

Wzgórze Kapitolińskie było niegdyś domem elity politycznej starożytnego Rzymu, ale dziś mieści dwa muzea (Palazzo Senatorio i Palazzo Nuovo) zawierające dzieła sztuki z całej historii Rzymu. Z jego tarasów roztaczają się panoramiczne widoki na Rzym .

10 atrakcji w Rzymie, których nie możesz przegapić! Ta lista obejmuje niektóre z najbardziej znanych zabytków miasta, a także mniej znane perełki, które zdecydowanie warto sprawdzić podczas wizyty. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany odkrywaniem starożytnych ruin, podziwianiem światowej sławy dzieł sztuki, czy po prostu podziwianiem zapierających dech w piersiach widoków, na tej liście każdy znajdzie coś dla siebie .